Ako to už asi býva často, aj u nás to začalo kúpou fenky, ktorá mi mala robiť spoločnosť tam, kde sa snúbi krása a drsnosť kraja v jednom a kde líšky dávajú dobrú noc. Fenečku som si kupovala tiež s úmyslom, aby ma sprevádzala na mojich cestách prírodou. Tieto predstavy sa mi splnili do bodky.

A tak sa k nám dostalo riadením osudu malé bieločierne tornádo. Naša Mya  sa po úvodnom divokom prvom roku postupne skľudnila a teraz je to miláčik celej rodiny. Žije s nami v rodinnom dome s veľkou záhradou, v úzkom kontakte so všetkým dianím, ktoré bežný život prináša.

 Po takmer štyroch rokoch súžitia s týmto plemenom sme sa doňho zamilovali. Pôvodne sme nechápali  pojem " tibeťákománia". Dnes už vieme, čo sa za ním skrýva. Je to súžitie so psom s absolútnou empatiou, ktorý vycíti vaše nálady, hnutia mysli, nikdy nie je otravný, aj keď si poniektorí jedinci, vrátane mňa, musia zvyknúť na to, že je to pes silne fixovaný na pána, ktorý ho sprevádza na každom kroku/ rozumej aj na WC:-))/. Tibetský teriér je dobromyseľné plemeno, vždy dobre naladené, veľmi temperamentné, spoločenské, milujúce pohyb  a nezávislosť. Články, ktoré píšu o tom, že plemeno nie je náročné na pohyb, sa mýlia. Dokáže síce ležať na gauči a pozerať s Vami filmy, ale to by ho bola iba  v tejto polohe veľká škoda.  Miluje výlety a v horách dokáže podávať neskutočné výkony, k čomu ho predurčuje aj jeho stavba tela.

                                                                       

  Na mnohých stránkach venovaných tibetskému teriérovi sa dočítate, že teriérom sa nazýva iba kvôli podobnosti s teriérmi všeobecne. Tibetský teriér však  v skutočnosti nemá lovecký pud, patrí vývojovo k  ovčiarskym psom v Tibete/ tibetsky "apso"/  a spolu s tibetskými dogami, ktoré stádo chránili, sprevádzali pastierov stáročia po krajine. Rozhodli sa sa aj my prispieť k rozšíreniu tohto úžasného plemena a na jar tohto roku chceme s našou fenkou Myou navštíviť nejakého fešáka, s ktorým by splodila krásne šteniatka. Veríme už teraz, že im bude dobrou mamou aj pre jej slnečnú povahu.

Ten, kto sa rozhodne pre kúpu šteniatka tohto plemena môže byť mladý, starší, starý, osamelý aj veľká rodina. Výnimkou sú ľudia, ktorí chcú od psa slepý dril a jeho umiestnenie v koterci. Tieto predstavy tibetský teriér nie je schopný uspokojiť. Svojou podstatou je to pes  z hrdej a ťažko skúšanej zeme, historicky s významnými duchovnými posolstvami, často žijúci

v kláštoroch, kde sa uplatňoval ako ostražitý pes, strážca a nedôverčivý k cudzím. Dokáže síce na nebezpečenstvo upozorniť, ale agresivita je mu cudzia. Jeho budúci majiteľ by mal mať zmysel pre dôslednú výchovu a zároveň pre slobodomyseľnú povahu tibetského teriéra, rešpektovať jeho potrebu žiť so svojimi ľuďmi nablízku. Ten sa mu odmení  tým, že mu prežiari jeho deň a už nikdy sa nebude cítiť sám.